wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » BLOG » Jaki wybrać kask ?
Promocje
Producenci
Reklama
  • KASK
Kontakt

Jaki wybrać kask ?

Data dodania: 07-06-2022
Jaki kask jest odpowiedni do jazdy konnej? Takie pytanie pada na początku naszej przygody z jeździectwem. Jazda konna zyskuje na popularności. Nie ma znaczenia czy jesteśmy początkującymi czy doświadczonymi jeźdźcami, trzeba pamiętać o tym, że o bezpieczeństwo głowy warto zadbać i w nie zainwestować.
Nie zastanawiamy się czy  powinno się jeździć w kasku, czy bez. To nie przypadek. #zawszewkasku!

Jaki kask wybrać ? Na co zwrócić uwagę przy wyborze ?
Marek i rodzajów kasków jest na rynku bardzo wiele. Postaramy się pokazać na czym polega wybór między nimi i czym należy się kierować, dobierając dla siebie kask do jazdy konnej.
Mówiąc najkrócej – kask powinien być przede wszystkim bezpieczny, ale powinien być przy tym również wygodny i dobrze wykończony. Oczywiście kask powinien też dobrze wyglądać, ale to jest już rzecz gustu, a jak wiadomo o gustach się nie dyskutuje. Skupmy się zatem na kryteriach obiektywnych:
  • bezpieczeństwie,
  • wygodzie,
  • wykończeniu.
Odpowiadamy na częste pytanie osób rozpoczynających przygodę z jeździectwem.
Czy jeśli mam już kask rowerowy, spełni on swoją rolę także na koniu ?
Oba kaski różnią się budową, konstrukcją i materiałem. Dodatkowo kask rowerowy nie spełnia wymogów bezpieczeństwa takich jakie powinien spełniać kask jeździecki.

Czy cena kasku pływa na bezpieczeństwo ?

Wszystkie certyfikowane kaski podlegają tym samym testom, dzięki którym są dopuszczane do użytkowania w jeździe konnej. Droższe kaski spełniają dokładnie te same wymogi bezpieczeństwa. Różnicę polegają wyłącznie na wyglądzie, dodatkach i materiale użytym do wykończenia.
alt


Kaski – wykonanie
Rodzaj kasku to jedno, a jego jakość i użyte w nim technologie – drugie. Dokonując wyboru trzeba mieć tu kilka rzeczy na względzie.

Metoda In-Mold
Warto zwrócić uwagę na to, aby kask był wykonany metodą In-Mold, polegającą na trwałym połączeniu zewnętrznej (skorupy) i wewnętrznej warstwy kasku. To nowsza i lepsza technologia (jeśli chodzi o wytrzymałość i lekkość) niż np. klejenie warstw.
Materiał
W niektórych kaskach warstwa zewnętrzna to termoplastik, który pod wpływem temperatury robi się miękki i formowalny, po ochłodzeniu natomiast tworzy twardą strukturę. Nie jest on zbyt odpornym materiałem, więc producenci aby spełnić podstawowe wymogi bezpieczeństwa, muszą dołożyć grubszą warstwę wypełnienia, absorbującego energię uderzenia. Przez to część kasków ma większe skorupy i jest dość ciężka. W kaskach z wyższej półki wykorzystywany jest poliwęglan, dzięki czemu kaski są bardziej wytrzymałe a jednocześnie nie odstają mocno od głowy.
 
alt


System pochłaniający energię
Często otrzymujemy zapytania czym jest system MIPS, to nic innego jak system rozpraszający siłę uderzenia. Skorupa kasku jest wtedy oddzielona od wewnętrznej wyściółki specjalną dodatkową warstwą, umieszczoną na elastycznych zaczepach. Wygląda to jak dodatkowa cienka i dość miękka warstwa sztucznego tworzywa w środku kasku, która lekko się „ślizga” – i do niej przyczepione są gąbki wewnętrzne.
 
alt

System ten zapewnia zmniejszenie sił, jakie działają na mózg podczas upadku. MIPS ma chronić nie tylko przed uderzeniami pionowymi, ale też skośnymi, które są najgroźniejsze dla głowy. To dzięki temu systemowi podczas upadku kask przesunie się minimalnie na głowie i przejmie tym samym dużą część energii uderzenia. Badania pokazują, że system ten zmniejsza ryzyko wstrząśnięcia mózgu w przypadku uderzenia aż o 20 proc.

Po bezpieczeństwie czas na wygodę. Na co tutaj zwrócić uwagę?

W kasku istotne są wkładki – to czy są one wymienne, i to czy wchłaniają pot. To praktyczne i higieniczne rozwiązanie, bo cały kask wyprać jest niestety dość ciężko.
Ważna jest też regulacja. W dobrych kaskach występuje system regulacji głębokości kasku, aby można było go lepiej dopasować do głowy, a także tylna regulacja do tzw. „skręcania kasku”. Pokrętło powinno być wygodne do kręcenia, niewielkie, tak aby nie odstawało poza obrys kasku. Oczywiście kask powinien być również lekki, tak żebyśmy jak najmniej czuli go na głowie.

I ważna uwaga – odradzamy zakupy kasków online, o ile nie nabywacie sprzętu, który już znacie lub mogliście wcześniej przetestować. Kask zawsze powinno się przed zakupem przymierzyć i sprawdzić czy nigdzie nie uwiera i czy dobrze trzyma się głowy. Rozmiar rozmiarowi nie jest równy, dodatkowo kaski między sobą mogą różnić się kształtem skorupy, co oznacza, że są one okrągłe lub podłużne. Kształt kasku też wpływa na odpowiednie dopasowanie rozmiaru.

Jesteśmy z Wami w stałym kontakcie :
tel. kom.: 573 377 098
email:  kontakt@arcus-konie.pl

 

Przejdź do strony głównejWróć do kategorii BLOG
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Prywatności.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu